La data de 6 iulie a.c., ora 20:21, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Călărași au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, de către un bărbat din municipiul Călărași, cu privire la faptul că un minor a fost agresat de un bărbat.
În urma verificărilor efectuate, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de agresiune sexuală asupra unui minor. Totodată, în conformitate cu prevederile Legii nr. 26/2024 privind ordinul de protecție, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu împotriva persoanei cercetate, aceasta fiind ulterior condusă la o unitate medicală în vederea efectuării unui consult de specialitate.
În urma administrării probatoriului de către polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Călărași, la data de 9 iulie a.c., față de bărbatul în cauză a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore. Ulterior, instanța de judecată a dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile.
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoana cercetată beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
More Stories
A fost montat corpul de legătură între cele două ambulatorii ale Spitalului Județean de Urgență „Dr. Pompei Samarian” Călărași
Incendiu într-un bloc din Călărași. Apartament cuprins de flăcări iar un cățel a fost salvat
5 milioane de euro investiție în educația din Călărași. Primarul Marius Dulce: „Am dotat tot ce s-a cerut pe fiecare liceu, școală și grădiniță”