La data de 14 august a.c., ora 16:00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Călărași au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, de către o femeie de 31 de ani, din municipiul Călărași, cu privire la faptul că o persoană a fost agresată fizic.
Din primele verificări a reieșit că, în timp ce un bărbat de 52 de ani se afla pe o stradă din municipiu, pe fondul unui conflict spontan, acesta ar fi fost agresat fizic de un bărbat de 31 de ani.
Persoana vătămată a fost transportată la o unitate spitalicească, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
În urma administrării probatoriului, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Călărași, față de bărbatul în cauză a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore.
Ulterior, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile.
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoana cercetată beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
More Stories
433 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 168.000 de lei aplicate de polițiștii călărășeni
Aproximativ 9.000 de produse medicamentoase susceptibile a fi contrafăcute, descoperite de polițiștii de frontieră din Giurgiu
Invitație la film – Insidious: Ei sunt printre noi