Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu Covid-19, la nivelul județului Călărași, la data de 03 ianuarie a.c., au fost desfășurate în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, mijloace de transport în comun și terase, acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea cetățenilor și pentru a nu permite desfășurarea unor activități care ar duce la creșterea numărului de infectări.
În urma activităților desfășurate, la nivelul județului Călărași, echipele mixte formate din polițiști, jandarmi, polițiști locali, pompieri, precum și reprezentanți ai Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, au efectuat controale la 123 de societăți comerciale.
Totodată, au fost aplicate 142 de sancțiuni contravenționale la legea 55/2020, în valoare de 28.000 de lei.
De asemenea, polițiștii au verificat în vederea respectării măsurii de siguranță 458 de mijloace de transport, 173 fiind mijloace de transport în comun și 761 persoane, dintre care 201 cu privire la respectarea măsurilor de izolare și 560 cu privire la respectarea măsurilor de carantină.
More Stories
CLARIFICĂRI REFERITOARE LA DOCUMENTAȚIA DE URBANISM PUG CĂLĂRAȘI 2023
DOSAR PENAL ÎNTOCMIT PENTRU CONDUCERE SUB INFLUENȚA SUBSTANȚELOR PSIHOACTIVE
30 DE PERCHEZIȚII DOMICILIARE, ÎN 5 CAUZE PENALE PRIVIND TRAFICUL DE DROGURI DE RISC ȘI MARE RISC